Grayhill, Inc. 62S11-H9-050S
62S11-H9-050S picture photo
Mfg. Part Number
62S11-H9-050S
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
62S11-H9-050S.pdf
Availability of 62S11-H9-050S
QUANTITY
62S11-H9-050S Order Process
Ship out your order
Specifications of 62S11-H9-050S
Internal Part NumberEIS-62S11-H9-050S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series62S
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution32
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable Leads
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62S11-H9-050S
Related Links62S11-, 62S11-H9-050S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62S11-H9-050S Details Description
Related parts for 62S11-H9-050S
RES SMD 270K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 324 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V Y5U 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN CAP RECEPTACLE SIZE 5 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
750UF 50V 30X55.5 105C AXI datasheet.pdf