Grayhill, Inc. 62V01-01-200SH
62V01-01-200SH picture photo
Mfg. Part Number
62V01-01-200SH
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER OPTICAL 32POS 20" CBL
Datasheet Download
62V01-01-200SH.pdf
Availability of 62V01-01-200SH
QUANTITY
62V01-01-200SH Order Process
Ship out your order
Specifications of 62V01-01-200SH
Internal Part NumberEIS-62V01-01-200SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series62V
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution32
Voltage - Supply3.3VDC
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable Leads
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62V01-01-200SH
Related Links62V01-0, 62V01-01-200SH Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62V01-01-200SH Details Description
Related parts for 62V01-01-200SH
TEST LEAD STKG BANA-MINGRABR 36" datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 200KHZ 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
HB.24.SKP-VS datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf