| Internal Part Number | EIS-62V11-02-P | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Encoders | |
| Series | 62V | |
| Encoder Type | Optical | |
| Output Type | Quadrature (Incremental) | |
| Pulses per Revolution | 32 | |
| Voltage - Supply | 3.3VDC | |
| Actuator Type | 1/4" Dia Flatted End | |
| Detent | Yes | |
| Built in Switch | Yes | |
| Mounting Type | PCB, Through Hole | |
| Orientation | Vertical | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Rotational Life (Cycles Min) | 1M | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 62V11-02-P | |
| Related Links | 62V11, 62V11-02-P Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | 5640700444F | LED 3HI 3MM YEL/GRN BICLR PC MNT | datasheet.pdf | |