Eaton (formerly Cooper Bussmann) 630NHG3B
630NHG3B picture photo
Mfg. Part Number
630NHG3B
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 630A 500V CLASS GL/GG
Datasheet Download
630NHG3B.pdf
Availability of 630NHG3B
QUANTITY
630NHG3B Order Process
Ship out your order
Specifications of 630NHG3B
Internal Part NumberEIS-630NHG3B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesNH
Fuse Type-
Voltage - Rated500VAC
Current630A
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension2.953" L x 2.756" W x 3.032" H (75.00mm x 70.00mm x 77.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)630NHG3B
Related Links630N, 630NHG3B Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
630NHG3B Details Description
Related parts for 630NHG3B
VARISTOR 180V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
VARISTOR CAP FEEDTHRU 5.6V 0805 datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ/PROG 0.75A 16QSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 13pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7S RADIAL datasheet.pdf