CTS Electronic Components 632L3C040M00000
632L3C040M00000 picture photo
Mfg. Part Number
632L3C040M00000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
632L3C040M00000.pdf
Availability of 632L3C040M00000
QUANTITY
632L3C040M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 632L3C040M00000
Internal Part NumberEIS-632L3C040M00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series632
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)632L3C040M00000
Related Links632L3C0, 632L3C040M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
632L3C040M00000 Details Description
Related parts for 632L3C040M00000
CONN RCPT 240POS 4ROW VERT T/H datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.4A 140 MOHM datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
675 DIP PROGRAM HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
REFLECTOR RND 1POS 49.9MM 25.5MM datasheet.pdf