CTS Electronic Components 632L3I060M00000
632L3I060M00000 picture photo
Mfg. Part Number
632L3I060M00000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 60.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
632L3I060M00000.pdf
Availability of 632L3I060M00000
QUANTITY
632L3I060M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 632L3I060M00000
Internal Part NumberEIS-632L3I060M00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Clock Oscillators
RoHS Information632 Series RoHS Cert
Featured ProductSeries 632 SMT Clock Oscillators
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series632
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency60MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)632L3I060M00000
Related Links632L3I0, 632L3I060M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
632L3I060M00000 Details Description
Related parts for 632L3I060M00000
RES 1.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.8"L X 4.72"W datasheet.pdf
SWITCH SPST 2 SEC LOW PROFILE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
ZIGBEE TRANSCEIVER TOUCAN datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 3W RGHT datasheet.pdf