Illinois Capacitor 635MABA02KJS
635MABA02KJS picture photo
Mfg. Part Number
635MABA02KJS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6.3UF 10% 600V RADIAL
Datasheet Download
635MABA02KJS.pdf
Availability of 635MABA02KJS
QUANTITY
635MABA02KJS Order Process
Ship out your order
Specifications of 635MABA02KJS
Internal Part NumberEIS-635MABA02KJS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package88
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMAB
PackagingBulk
Capacitance6.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 0.866" W (42.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)635MABA02KJS
Related Links635MAB, 635MABA02KJS Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
635MABA02KJS Details Description
Related parts for 635MABA02KJS
FIXED IND 4.7UH 190MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 66MM datasheet.pdf
SAFETY TOOL BAG 18.00 W X 11.00 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf