CTS Electronic Components 636L3C014M74560
636L3C014M74560 picture photo
Mfg. Part Number
636L3C014M74560
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 14.7456MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
636L3C014M74560.pdf
Availability of 636L3C014M74560
QUANTITY
636L3C014M74560 Order Process
Ship out your order
Specifications of 636L3C014M74560
Internal Part NumberEIS-636L3C014M74560
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Clock Oscillators
RoHS Information636 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency14.7456MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)16mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)636L3C014M74560
Related Links636L3C0, 636L3C014M74560 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
636L3C014M74560 Details Description
Related parts for 636L3C014M74560
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.41"L X 2.62"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf