CTS Electronic Components 636L3C014M74560
636L3C014M74560 picture photo
Mfg. Part Number
636L3C014M74560
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 14.7456MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
636L3C014M74560.pdf
Availability of 636L3C014M74560
QUANTITY
636L3C014M74560 Order Process
Ship out your order
Specifications of 636L3C014M74560
Internal Part NumberEIS-636L3C014M74560
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Clock Oscillators
RoHS Information636 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency14.7456MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)16mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)636L3C014M74560
Related Links636L3C0, 636L3C014M74560 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
636L3C014M74560 Details Description
Related parts for 636L3C014M74560
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 28-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
1/2 INCH HST RED SMALL 25' SPOOL datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-BB-520-E1 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 31.9VC SMCJ datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf