CTS Electronic Components 636L3I003M68640
636L3I003M68640 picture photo
Mfg. Part Number
636L3I003M68640
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
636L3I003M68640.pdf
Availability of 636L3I003M68640
QUANTITY
636L3I003M68640 Order Process
Ship out your order
Specifications of 636L3I003M68640
Internal Part NumberEIS-636L3I003M68640
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Clock Oscillators
RoHS Information636 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency3.6864MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)16mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)636L3I003M68640
Related Links636L3I0, 636L3I003M68640 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
636L3I003M68640 Details Description
Related parts for 636L3I003M68640
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DECODER/DEMUX 1-OF-4 16TSSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1500 OHM 10% 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf