CTS Electronic Components 636L3I020M00000
636L3I020M00000 picture photo
Mfg. Part Number
636L3I020M00000
Brief Description
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
636L3I020M00000.pdf
Availability of 636L3I020M00000
QUANTITY
636L3I020M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 636L3I020M00000
Internal Part NumberEIS-636L3I020M00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Clock Oscillators
RoHS Information636 Series RoHS Cert
TypeXO (Standard)
Frequency20MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)16mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)636L3I020M00000
Related Links636L3I0, 636L3I020M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
636L3I020M00000 Details Description
Related parts for 636L3I020M00000
MCU 8BIT 8032 128KB FLASH 52TQFP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG RED 100' datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223-5 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE SKT datasheet.pdf