CTS Electronic Components 636L3I065M53600
636L3I065M53600 picture photo
Mfg. Part Number
636L3I065M53600
Brief Description
OSC XO 65.536MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
636L3I065M53600.pdf
Availability of 636L3I065M53600
QUANTITY
636L3I065M53600 Order Process
Ship out your order
Specifications of 636L3I065M53600
Internal Part NumberEIS-636L3I065M53600
TypeXO (Standard)
Frequency65.536MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)636L3I065M53600
Related Links636L3I0, 636L3I065M53600 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
636L3I065M53600 Details Description
Related parts for 636L3I065M53600
CONN SPADE 16-22 AWG #8 SOLIS datasheet.pdf
YOKE CLAMP W/GN-YLW HOOD 10X3MM datasheet.pdf
PCW C-COMPILER PIC10, 12, 16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 500MA 700 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf