FFF 63743-1001LF
63743-1001LF picture photo
Mfg. Part Number
63743-1001LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
M2000 SIG HDR
Datasheet Download
63743-1001LF.pdf
Availability of 63743-1001LF
QUANTITY
63743-1001LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 63743-1001LF
Internal Part NumberEIS-63743-1001LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package960
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetral® 1000
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Speed
Number of Positions72
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical60 Signal, 12 Ground
FeaturesShielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorNatural
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63743-1001LF
Related Links63743-, 63743-1001LF Datasheet, FFF Distributor
63743-1001LF Details Description
Related parts for 63743-1001LF
CONN RECEPT 12POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 200W 100V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.751 OHM 1% 5W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3" BK 50' datasheet.pdf
D4SL-N3DFA datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT PIN datasheet.pdf