FFF 63743-5004LF
63743-5004LF picture photo
Mfg. Part Number
63743-5004LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
M1000 SIG HDR
Datasheet Download
63743-5004LF.pdf
Availability of 63743-5004LF
QUANTITY
63743-5004LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 63743-5004LF
Internal Part NumberEIS-63743-5004LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package960
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetral® 1000
PackagingTube
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Speed
Number of Positions72
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical60 Signal, 12 Ground
FeaturesShielded
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
ColorNatural
Current Rating1A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63743-5004LF
Related Links63743-, 63743-5004LF Datasheet, FFF Distributor
63743-5004LF Details Description
Related parts for 63743-5004LF
BOX STEEL GRAY 12"L X 11"W datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CORD XLR PLUG TO XLR JACK 15' datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
PRESSURE SPRING REPLACEMENT KS42 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
RES 15.99K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf