Rubycon 63MS73.3MEFCT55X7
63MS73.3MEFCT55X7 picture photo
Mfg. Part Number
63MS73.3MEFCT55X7
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63MS73.3MEFCT55X7.pdf
Availability of 63MS73.3MEFCT55X7
QUANTITY
63MS73.3MEFCT55X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63MS73.3MEFCT55X7
Internal Part NumberEIS-63MS73.3MEFCT55X7
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS7
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current24mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63MS73.3MEFCT55X7
Related Links63MS73.3, 63MS73.3MEFCT55X7 Datasheet, Rubycon Distributor
63MS73.3MEFCT55X7 Details Description
Related parts for 63MS73.3MEFCT55X7
COM MODE CHOKE EPOX POT 3300UH datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG03A/AF03/AFG03A datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 285MA 1.85 OHM datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 DUAL 16SOIC datasheet.pdf
110 XC KIT,300PR,W/LEGS, 5 PR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf