Rubycon 63MXC8200MEFCSN35X40
63MXC8200MEFCSN35X40 picture photo
Mfg. Part Number
63MXC8200MEFCSN35X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
63MXC8200MEFCSN35X40.pdf
Availability of 63MXC8200MEFCSN35X40
QUANTITY
63MXC8200MEFCSN35X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63MXC8200MEFCSN35X40
Internal Part NumberEIS-63MXC8200MEFCSN35X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.04A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63MXC8200MEFCSN35X40
Related Links63MXC8200M, 63MXC8200MEFCSN35X40 Datasheet, Rubycon Distributor
63MXC8200MEFCSN35X40 Details Description
Related parts for 63MXC8200MEFCSN35X40
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
FILTER EMI 50000 PF C TYPE datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 100' datasheet.pdf
CABLE 10COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
HSD BACKPLANE 8R 10C OPEN CUSTOM datasheet.pdf
MICRO 15C P 20" RBW JACKS NI datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
1.8−15V Output DC/DC Converters datasheet.pdf