Eaton (formerly Cooper Bussmann) 63NH1G-690
63NH1G-690 picture photo
Mfg. Part Number
63NH1G-690
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 63A 690V CLASS GG
Datasheet Download
63NH1G-690.pdf
Availability of 63NH1G-690
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
63NH1G-690 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63NH1G-690
Internal Part NumberEIS-63NH1G-690
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesNH
Fuse Type-
Voltage - Rated690VAC
Current63A
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension2.677" L x 1.614" W x 2.165" H (68.00mm x 41.00mm x 55.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63NH1G-690
Related Links63NH1, 63NH1G-690 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
63NH1G-690 Details Description
Related parts for 63NH1G-690
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC SENSOR DUAL TOUCH 49-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CABLE 7COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
C082-02 RS F20 DOW DI datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 250 UA, 2-Wire Interface Dual-Voltage Output, 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf