Eaton (formerly Cooper Bussmann) 63NHG02B
63NHG02B picture photo
Mfg. Part Number
63NHG02B
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 63A 500V CLASS GL/GG
Datasheet Download
63NHG02B.pdf
Availability of 63NHG02B
QUANTITY
63NHG02B Order Process
Ship out your order
Specifications of 63NHG02B
Internal Part NumberEIS-63NHG02B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesNH
Fuse Type-
Voltage - Rated500VAC
Current63A
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension2.953" L x 2.047" W x 2.165" H (75.00mm x 52.00mm x 55.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63NHG02B
Related Links63NH, 63NHG02B Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
63NHG02B Details Description
Related parts for 63NHG02B
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
IC ANTENNA AMP AM/FM SOLUTN 28QF datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
1.25MM F/F 12POS 28AWG 150MM datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.16UF RADIAL datasheet.pdf