Rubycon 63PK100MEFC8X11.5
63PK100MEFC8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
63PK100MEFC8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63PK100MEFC8X11.5.pdf
Availability of 63PK100MEFC8X11.5
QUANTITY
63PK100MEFC8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63PK100MEFC8X11.5
Internal Part NumberEIS-63PK100MEFC8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current290mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63PK100MEFC8X11.5
Related Links63PK100M, 63PK100MEFC8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
63PK100MEFC8X11.5 Details Description
Related parts for 63PK100MEFC8X11.5
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM RING NYL 22-18AWG 5/16 datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 2% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS DL 30AWG 12" datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM MED INLET 8A datasheet.pdf
LED CBI 3MM GRN LOW CURR TRI BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN MALE 6POS INSERT datasheet.pdf