Grayhill, Inc. 63R256-050
63R256-050 picture photo
Mfg. Part Number
63R256-050
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
63R256-050.pdf
Availability of 63R256-050
QUANTITY
63R256-050 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63R256-050
Internal Part NumberEIS-63R256-050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series63R
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution256
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)300M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63R256-050
Related Links63R25, 63R256-050 Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
63R256-050 Details Description
Related parts for 63R256-050
IC 8-BIT SHIFT REGISTER 16-DIP datasheet.pdf
DUPLEXER RF 959.5&914.5MHZ SMD datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.625"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION 8.4V 2A 12MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 10A 18.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 10.754K OHM 1/2W 0.01% RAD datasheet.pdf