Grayhill, Inc. 63RS64-020
63RS64-020 picture photo
Mfg. Part Number
63RS64-020
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
63RS64-020.pdf
Availability of 63RS64-020
QUANTITY
63RS64-020 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63RS64-020
Internal Part NumberEIS-63RS64-020
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series63R
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution64
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)300M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63RS64-020
Related Links63RS6, 63RS64-020 Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
63RS64-020 Details Description
Related parts for 63RS64-020
EVAL BOARD FOR NE34018 1.9GHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
SSR GN3 3-PHASE 50A 4-32VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
VHDM 5 ROW HSD 12 COL OPEN BP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 60W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 20POS WALL MNT SKT datasheet.pdf