Rubycon 63RX301500M18X40
63RX301500M18X40 picture photo
Mfg. Part Number
63RX301500M18X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63RX301500M18X40.pdf
Availability of 63RX301500M18X40
QUANTITY
63RX301500M18X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63RX301500M18X40
Internal Part NumberEIS-63RX301500M18X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRX-30 Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.8A
Impedance43 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63RX301500M18X40
Related Links63RX3015, 63RX301500M18X40 Datasheet, Rubycon Distributor
63RX301500M18X40 Details Description
Related parts for 63RX301500M18X40
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 63A 1200V PWS-D datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3668SD-3034 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 250V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf