Rubycon 63RX30220M12.5X20
63RX30220M12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
63RX30220M12.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63RX30220M12.5X20.pdf
Availability of 63RX30220M12.5X20
QUANTITY
63RX30220M12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63RX30220M12.5X20
Internal Part NumberEIS-63RX30220M12.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current574mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63RX30220M12.5X20
Related Links63RX3022, 63RX30220M12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
63RX30220M12.5X20 Details Description
Related parts for 63RX30220M12.5X20
RES 470 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP 1F -20% +80% 5.5V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FLEX SUPP. SHEET 240X240X0.3 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf