Rubycon 63SGV33M8X10.5
63SGV33M8X10.5 picture photo
Mfg. Part Number
63SGV33M8X10.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
63SGV33M8X10.5.pdf
Availability of 63SGV33M8X10.5
QUANTITY
63SGV33M8X10.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63SGV33M8X10.5
Internal Part NumberEIS-63SGV33M8X10.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSGV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63SGV33M8X10.5
Related Links63SGV33, 63SGV33M8X10.5 Datasheet, Rubycon Distributor
63SGV33M8X10.5 Details Description
Related parts for 63SGV33M8X10.5
OSC XO 50.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 4POS datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 4GBIT 667MHZ 78BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf