Rubycon 63ST684MC14532
63ST684MC14532 picture photo
Mfg. Part Number
63ST684MC14532
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 0.68UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
63ST684MC14532.pdf
Availability of 63ST684MC14532
QUANTITY
63ST684MC14532 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ST684MC14532
Internal Part NumberEIS-63ST684MC14532
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPMLCAP (Polymer Multi-Layer Capacitor) Overview
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesPMLCAP®, ST
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Surface Mount Land Size*
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ST684MC14532
Related Links63ST684, 63ST684MC14532 Datasheet, Rubycon Distributor
63ST684MC14532 Details Description
Related parts for 63ST684MC14532
CONN HOOD USB A-MALE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 2POS DL GOLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.5PF 16V 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1HV(5KV) PIN datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 130MA 1.29 OHM datasheet.pdf
GROMMET 0.156" PVC BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf