Rubycon 63TXW560MEFC10X40
63TXW560MEFC10X40 picture photo
Mfg. Part Number
63TXW560MEFC10X40
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63TXW560MEFC10X40.pdf
Availability of 63TXW560MEFC10X40
QUANTITY
63TXW560MEFC10X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63TXW560MEFC10X40
Internal Part NumberEIS-63TXW560MEFC10X40
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.43A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63TXW560MEFC10X40
Related Links63TXW560, 63TXW560MEFC10X40 Datasheet, Rubycon Distributor
63TXW560MEFC10X40 Details Description
Related parts for 63TXW560MEFC10X40
LED XLAMP 107LM FLUX GREEN SMD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
POWER ENTRY DUAL FUSED 6A FASTON datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 18-22AWG #8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf