Rubycon 63USC4700MEFCSN25X40
63USC4700MEFCSN25X40 picture photo
Mfg. Part Number
63USC4700MEFCSN25X40
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
63USC4700MEFCSN25X40.pdf
Availability of 63USC4700MEFCSN25X40
QUANTITY
63USC4700MEFCSN25X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63USC4700MEFCSN25X40
Internal Part NumberEIS-63USC4700MEFCSN25X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.49A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63USC4700MEFCSN25X40
Related Links63USC4700M, 63USC4700MEFCSN25X40 Datasheet, Rubycon Distributor
63USC4700MEFCSN25X40 Details Description
Related parts for 63USC4700MEFCSN25X40
IC VOLT DETECT 2.5V CMOS SMD datasheet.pdf