Rubycon 63USC4700MEFCSN30X30
63USC4700MEFCSN30X30 picture photo
Mfg. Part Number
63USC4700MEFCSN30X30
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
63USC4700MEFCSN30X30.pdf
Availability of 63USC4700MEFCSN30X30
QUANTITY
63USC4700MEFCSN30X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63USC4700MEFCSN30X30
Internal Part NumberEIS-63USC4700MEFCSN30X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.49A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63USC4700MEFCSN30X30
Related Links63USC4700M, 63USC4700MEFCSN30X30 Datasheet, Rubycon Distributor
63USC4700MEFCSN30X30 Details Description
Related parts for 63USC4700MEFCSN30X30
RES SMD 21.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TEMPERATURE SENSOR TO-92MINI datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 2-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 60A PPAK SO-8 datasheet.pdf
TOOL REMOVAL 20 GA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf