Rubycon 63USC6800MEFCSN30X40
63USC6800MEFCSN30X40 picture photo
Mfg. Part Number
63USC6800MEFCSN30X40
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
63USC6800MEFCSN30X40.pdf
Availability of 63USC6800MEFCSN30X40
QUANTITY
63USC6800MEFCSN30X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63USC6800MEFCSN30X40
Internal Part NumberEIS-63USC6800MEFCSN30X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.41A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63USC6800MEFCSN30X40
Related Links63USC6800M, 63USC6800MEFCSN30X40 Datasheet, Rubycon Distributor
63USC6800MEFCSN30X40 Details Description
Related parts for 63USC6800MEFCSN30X40
CONN RING INSUL 26-24 AWG #4 datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 200POS SMD GOLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9233 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8066ARM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3875K 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T STEEL LUG datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 15KV AXIAL datasheet.pdf