Rubycon 63YXF100MEFC10X12.5
63YXF100MEFC10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
63YXF100MEFC10X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXF100MEFC10X12.5.pdf
Availability of 63YXF100MEFC10X12.5
QUANTITY
63YXF100MEFC10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXF100MEFC10X12.5
Internal Part NumberEIS-63YXF100MEFC10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXF
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance430 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXF100MEFC10X12.5
Related Links63YXF100M, 63YXF100MEFC10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXF100MEFC10X12.5 Details Description
Related parts for 63YXF100MEFC10X12.5
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.412A 100 MOHM datasheet.pdf
IC DDR 512M 200MHZ 66TSOP datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf