Rubycon 63YXF33MEFCTA6.3X11
63YXF33MEFCTA6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
63YXF33MEFCTA6.3X11
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXF33MEFCTA6.3X11.pdf
Availability of 63YXF33MEFCTA6.3X11
QUANTITY
63YXF33MEFCTA6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXF33MEFCTA6.3X11
Internal Part NumberEIS-63YXF33MEFCTA6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesYXF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current77mA
Impedance1.2 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXF33MEFCTA6.3X11
Related Links63YXF33ME, 63YXF33MEFCTA6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXF33MEFCTA6.3X11 Details Description
Related parts for 63YXF33MEFCTA6.3X11
CONN HEADER RT/A .100 10POS 15AU datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TERMINAL WRAPOST BR-360 .794" datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 27MH 0.5A HORZ datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 18.5A TO-247 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf