Rubycon 63YXF47MEFCTA8X11.5
63YXF47MEFCTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
63YXF47MEFCTA8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXF47MEFCTA8X11.5.pdf
Availability of 63YXF47MEFCTA8X11.5
QUANTITY
63YXF47MEFCTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXF47MEFCTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-63YXF47MEFCTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current147mA
Impedance630 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXF47MEFCTA8X11.5
Related Links63YXF47ME, 63YXF47MEFCTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXF47MEFCTA8X11.5 Details Description
Related parts for 63YXF47MEFCTA8X11.5
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS SOT502 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 7.24NS 484FPBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LT 4.5IN 5K/0.3% datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf