Rubycon 63YXG220MEFCCA10X23
63YXG220MEFCCA10X23 picture photo
Mfg. Part Number
63YXG220MEFCCA10X23
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXG220MEFCCA10X23.pdf
Availability of 63YXG220MEFCCA10X23
QUANTITY
63YXG220MEFCCA10X23 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXG220MEFCCA10X23
Internal Part NumberEIS-63YXG220MEFCCA10X23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current265.5mA @ 120Hz
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXG220MEFCCA10X23
Related Links63YXG220M, 63YXG220MEFCCA10X23 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXG220MEFCCA10X23 Details Description
Related parts for 63YXG220MEFCCA10X23
IDC CABLE - MDM16H/MC16M/MDM16H datasheet.pdf
HEATSINK FORGED W/ADHESIVE TAPE datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1A 50V DBS datasheet.pdf