Rubycon 63YXG220MEFCT810X23
63YXG220MEFCT810X23 picture photo
Mfg. Part Number
63YXG220MEFCT810X23
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXG220MEFCT810X23.pdf
Availability of 63YXG220MEFCT810X23
QUANTITY
63YXG220MEFCT810X23 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXG220MEFCT810X23
Internal Part NumberEIS-63YXG220MEFCT810X23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current265.5mA
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXG220MEFCT810X23
Related Links63YXG220M, 63YXG220MEFCT810X23 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXG220MEFCT810X23 Details Description
Related parts for 63YXG220MEFCT810X23
CONN HEADER 30POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ 14SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
DEVICENET COM MODULE NT31/631 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf