Rubycon 63YXG470MEFCG412.5X30
63YXG470MEFCG412.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
63YXG470MEFCG412.5X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXG470MEFCG412.5X30.pdf
Availability of 63YXG470MEFCG412.5X30
QUANTITY
63YXG470MEFCG412.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXG470MEFCG412.5X30
Internal Part NumberEIS-63YXG470MEFCG412.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current497.8mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXG470MEFCG412.5X30
Related Links63YXG470ME, 63YXG470MEFCG412.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXG470MEFCG412.5X30 Details Description
Related parts for 63YXG470MEFCG412.5X30
DISPLAY OLED 128X64 1.6" ORANGE datasheet.pdf
CONN RP-SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
TOWER SYSTEM S08LL64 datasheet.pdf
0181 APPLIANCE INLET 15A 155C datasheet.pdf
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FUSE 50A TRACTION datasheet.pdf