Rubycon 63YXG56MEFCTA8X11.5
63YXG56MEFCTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
63YXG56MEFCTA8X11.5
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXG56MEFCTA8X11.5.pdf
Availability of 63YXG56MEFCTA8X11.5
QUANTITY
63YXG56MEFCTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXG56MEFCTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-63YXG56MEFCTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current232mA
Impedance630 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXG56MEFCTA8X11.5
Related Links63YXG56ME, 63YXG56MEFCTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXG56MEFCTA8X11.5 Details Description
Related parts for 63YXG56MEFCTA8X11.5
BOARD EVALUATION FOR QT1080-IS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
SENS PROX 2MM-DIA .5MM-DIST datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
LED CBI 5MM BICLR RED/GRN 1.000" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf