Rubycon 63YXH15MEFCT15X11
63YXH15MEFCT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
63YXH15MEFCT15X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXH15MEFCT15X11.pdf
Availability of 63YXH15MEFCT15X11
QUANTITY
63YXH15MEFCT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXH15MEFCT15X11
Internal Part NumberEIS-63YXH15MEFCT15X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current26mA
Impedance1.8 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXH15MEFCT15X11
Related Links63YXH15M, 63YXH15MEFCT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXH15MEFCT15X11 Details Description
Related parts for 63YXH15MEFCT15X11
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 5A TO220FP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS FEMAL R/A BLK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMDIP datasheet.pdf
POWER CABLE 15 M datasheet.pdf
LED RED DIFF 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 310K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf