Rubycon 63YXH15MEFCTA5X11
63YXH15MEFCTA5X11 picture photo
Mfg. Part Number
63YXH15MEFCTA5X11
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXH15MEFCTA5X11.pdf
Availability of 63YXH15MEFCTA5X11
QUANTITY
63YXH15MEFCTA5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXH15MEFCTA5X11
Internal Part NumberEIS-63YXH15MEFCTA5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current26mA
Impedance1.8 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXH15MEFCTA5X11
Related Links63YXH15M, 63YXH15MEFCTA5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXH15MEFCTA5X11 Details Description
Related parts for 63YXH15MEFCTA5X11
RES SMD 27 OHM 0.5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN HSNG CARDEDGE 43DL POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN NEMA 6-15 WATERTITE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT LOW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
IC RIO SWITCH 400FCBGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf