Rubycon 63YXH470MEFC16X20
63YXH470MEFC16X20 picture photo
Mfg. Part Number
63YXH470MEFC16X20
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXH470MEFC16X20.pdf
Availability of 63YXH470MEFC16X20
QUANTITY
63YXH470MEFC16X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXH470MEFC16X20
Internal Part NumberEIS-63YXH470MEFC16X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current621.5mA
Impedance77 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXH470MEFC16X20
Related Links63YXH470, 63YXH470MEFC16X20 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXH470MEFC16X20 Details Description
Related parts for 63YXH470MEFC16X20
TERMINAL BLOCK 5MM 4POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
KIT DEV QUICK START ADUC7060 datasheet.pdf
TCO 250VAC 0.5A 134C(273F) AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 10 INCH datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A TO220 datasheet.pdf