Rubycon 63YXH680MEFCGC18X20
63YXH680MEFCGC18X20 picture photo
Mfg. Part Number
63YXH680MEFCGC18X20
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXH680MEFCGC18X20.pdf
Availability of 63YXH680MEFCGC18X20
QUANTITY
63YXH680MEFCGC18X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXH680MEFCGC18X20
Internal Part NumberEIS-63YXH680MEFCGC18X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current715mA
Impedance72 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXH680MEFCGC18X20
Related Links63YXH680M, 63YXH680MEFCGC18X20 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXH680MEFCGC18X20 Details Description
Related parts for 63YXH680MEFCGC18X20
IC 8BIT ADDRESSABL LATCH 16TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10 OHM 0606 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 24pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LAMP INCAND BAYONET 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf