Rubycon 63YXJ1000MGC16X25
63YXJ1000MGC16X25 picture photo
Mfg. Part Number
63YXJ1000MGC16X25
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXJ1000MGC16X25.pdf
Availability of 63YXJ1000MGC16X25
QUANTITY
63YXJ1000MGC16X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXJ1000MGC16X25
Internal Part NumberEIS-63YXJ1000MGC16X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.73A
Impedance32 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXJ1000MGC16X25
Related Links63YXJ100, 63YXJ1000MGC16X25 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXJ1000MGC16X25 Details Description
Related parts for 63YXJ1000MGC16X25
CABLE 2COND 18AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A2015B/H1504TR12" datasheet.pdf
IC XDCP SGL 256TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN PIN HSG 19POS .100 UNLOAD datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT 300KSPS 28TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 215 OHM 1% 10W datasheet.pdf
PTC THERMISTOR C 950-A 80-A 51 datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf