Rubycon 63ZL1200MEFCGC16X40
63ZL1200MEFCGC16X40 picture photo
Mfg. Part Number
63ZL1200MEFCGC16X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZL1200MEFCGC16X40.pdf
Availability of 63ZL1200MEFCGC16X40
QUANTITY
63ZL1200MEFCGC16X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZL1200MEFCGC16X40
Internal Part NumberEIS-63ZL1200MEFCGC16X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.34A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZL1200MEFCGC16X40
Related Links63ZL1200M, 63ZL1200MEFCGC16X40 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZL1200MEFCGC16X40 Details Description
Related parts for 63ZL1200MEFCGC16X40
PROCESSOR MODULE FLASH datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 4X100GHZ 120KKM datasheet.pdf
OSC MEMS 72.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OTHER ELASTOMERS datasheet.pdf
CAP FILM 270PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN 10POS 0.8MM SMT datasheet.pdf