Rubycon 63ZL180MEFC10X20
63ZL180MEFC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
63ZL180MEFC10X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZL180MEFC10X20.pdf
Availability of 63ZL180MEFC10X20
QUANTITY
63ZL180MEFC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZL180MEFC10X20
Internal Part NumberEIS-63ZL180MEFC10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance80 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZL180MEFC10X20
Related Links63ZL180M, 63ZL180MEFC10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZL180MEFC10X20 Details Description
Related parts for 63ZL180MEFC10X20
COMPUTER SNGLBD BL2500 256K FLSH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TXRX MMF 200MBD CHAN/STORAGE 2X5 datasheet.pdf
14P MTA156 CONN ASSY 26AWG LF datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V T2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
SU 10.16HP/02/270SF 3.5AG BK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf