Rubycon 63ZL82MEFCTA8X16
63ZL82MEFCTA8X16 picture photo
Mfg. Part Number
63ZL82MEFCTA8X16
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZL82MEFCTA8X16.pdf
Availability of 63ZL82MEFCTA8X16
QUANTITY
63ZL82MEFCTA8X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZL82MEFCTA8X16
Internal Part NumberEIS-63ZL82MEFCTA8X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current665mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZL82MEFCTA8X16
Related Links63ZL82ME, 63ZL82MEFCTA8X16 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZL82MEFCTA8X16 Details Description
Related parts for 63ZL82MEFCTA8X16
AC/DC CONVERTER 48V 200W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CODEC 16BIT 26KSPS 30-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 10A 5VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
GASKET BECU 6.6X406.4MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC PSE POE MANAGER 4P 48QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO214AC datasheet.pdf