Rubycon 63ZLH120MEFC10X12.5
63ZLH120MEFC10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
63ZLH120MEFC10X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZLH120MEFC10X12.5.pdf
Availability of 63ZLH120MEFC10X12.5
QUANTITY
63ZLH120MEFC10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZLH120MEFC10X12.5
Internal Part NumberEIS-63ZLH120MEFC10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current362.5mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZLH120MEFC10X12.5
Related Links63ZLH120M, 63ZLH120MEFC10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZLH120MEFC10X12.5 Details Description
Related parts for 63ZLH120MEFC10X12.5
IC COMP OPENDRN 1.6V SNGL 8-SOIC datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 2.52" X 2.28" datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 6-LLP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SMD 15POS ZE datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 30 POS datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 SMD datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf