Rubycon 63ZLH18MEFC5X11
63ZLH18MEFC5X11 picture photo
Mfg. Part Number
63ZLH18MEFC5X11
Brief Description
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZLH18MEFC5X11.pdf
Availability of 63ZLH18MEFC5X11
QUANTITY
63ZLH18MEFC5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZLH18MEFC5X11
Internal Part NumberEIS-63ZLH18MEFC5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingBulk
Capacitance18µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current72.7mA
Impedance880 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZLH18MEFC5X11
Related Links63ZLH18, 63ZLH18MEFC5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZLH18MEFC5X11 Details Description
Related parts for 63ZLH18MEFC5X11
IC FILTER LOWPASS 8-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 3MM RND T/H datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 131 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONV 3.3V +/-12V 30W UFRM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf