Rubycon 63ZLH390MEFC12.5X20
63ZLH390MEFC12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
63ZLH390MEFC12.5X20
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZLH390MEFC12.5X20.pdf
Availability of 63ZLH390MEFC12.5X20
QUANTITY
63ZLH390MEFC12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZLH390MEFC12.5X20
Internal Part NumberEIS-63ZLH390MEFC12.5X20
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current863.5mA
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZLH390MEFC12.5X20
Related Links63ZLH390M, 63ZLH390MEFC12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZLH390MEFC12.5X20 Details Description
Related parts for 63ZLH390MEFC12.5X20
IC BUS SWITCH 10BIT 24SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 387V 1.2KA DISC 9MM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 20% 500V SMD datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 5/16" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG 4POS INLINE MALE datasheet.pdf
4U FIBER ENCLOSURE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 10A datasheet.pdf