Rubycon 63ZLJ150M8X20
63ZLJ150M8X20 picture photo
Mfg. Part Number
63ZLJ150M8X20
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZLJ150M8X20.pdf
Availability of 63ZLJ150M8X20
QUANTITY
63ZLJ150M8X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZLJ150M8X20
Internal Part NumberEIS-63ZLJ150M8X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA @ 120Hz
Impedance96 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZLJ150M8X20
Related Links63ZLJ1, 63ZLJ150M8X20 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZLJ150M8X20 Details Description
Related parts for 63ZLJ150M8X20
IC ADC 12BIT 100KSPS 28-DIP datasheet.pdf
CONN TERMINAL 22-28AWG PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 24-QFN datasheet.pdf
OSC XO 105.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC SRAM QDRII 72MBIT 165BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HDR 50POS 2MM datasheet.pdf