Rubycon 63ZLJ470M12.5X25
63ZLJ470M12.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
63ZLJ470M12.5X25
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63ZLJ470M12.5X25.pdf
Availability of 63ZLJ470M12.5X25
QUANTITY
63ZLJ470M12.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63ZLJ470M12.5X25
Internal Part NumberEIS-63ZLJ470M12.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesZLJ
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.353A @ 120Hz
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63ZLJ470M12.5X25
Related Links63ZLJ470, 63ZLJ470M12.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
63ZLJ470M12.5X25 Details Description
Related parts for 63ZLJ470M12.5X25
CONN HEADER 19POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
IC DRVR HISIDE 2CH POWERSSO12 datasheet.pdf
IC FPGA 500 I/O 672BGA datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
PAC-M340-HE20-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 2.51A 63 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 49POS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf