API Technologies Corp 64-SSF-020-5-04
64-SSF-020-5-04 picture photo
Mfg. Part Number
64-SSF-020-5-04
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
EMI FILTER
Datasheet Download
64-SSF-020-5-04.pdf
Availability of 64-SSF-020-5-04
QUANTITY
64-SSF-020-5-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of 64-SSF-020-5-04
Internal Part NumberEIS-64-SSF-020-5-04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series64-SSF
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL2A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off
Features-
Fuse Holder, DrawerDrawer Included
Panel Cutout DimensionsVariable Size
Panel Thickness0.031" ~ 0.079" (0.79mm ~ 2.00mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)64-SSF-020-5-04
Related Links64-SSF-, 64-SSF-020-5-04 Datasheet, API Technologies Corp Distributor
64-SSF-020-5-04 Details Description
Related parts for 64-SSF-020-5-04
RES SMD 1.65 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 7V 30MA SOT-143R datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 75W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 1.5A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR 26C 26#16 (18-20) FR PIN P datasheet.pdf
CONN JACK 2POS CABLE PIN datasheet.pdf